Sep 11, 2012
A giant bag of pecans + 10 minutes = super easy, inexpensive, and DELICIOUS healthy homemade Pecan Butter.
WINNING!
One 8oz (1 cup) jar of Artisana Pecan Butter costs $13.48, while three 12oz bags of Pecans costs $23.58 (these 12oz bags have the capability of making you ~4.5 cups of nut butter)… that means this homemade nut butter will only cost you $5.24 per cup. Let’s do that math:
$13.48 – $5.24 = $8.24 in savings, PER CUP!
*makes shocked face*
Choppin’
Grindin’
Butterizin’
A few more blends, and TA DAAA … I got this:
Smooth, rich, creamy and nutty!
Healthy Homemade Pecan Butter
- 2 cups Pecans (unsalted; you can use raw or roasted)
-
In a food processor, add the walnuts. Pulse until crumbly and flour-like, then grind constantly until smooth and buttery, scraping down the sides of the bowl as needed (depending on the processor you use, this could take anywhere from 5-10 minutes). Feel free to add salt to taste or stevia to sweeten.
-
Pour the mixture into jars, seal tightly, and refrigerate to store.
So how can you use this homemade pecan butter?
- Spread it on warm toast with a drizzle of pure maple syrup and a dash of cinnamon
- Jazz up your morning oatmeal with a spoonful as topping
- Top a bowl of Butterscotch Pumpkin Overnight Dessert Oats with it
- Pecan Butter Cookies (use this nut butter instead of PB and add 1 tbs oil if needed)
- Spread it on some tasty Raisin Bran Muffins
- Make “Reese’s” Pecan Butter Cups!
- Eat off your finger a spoon
- Buttery Toffee Blondie Batter (use this nut butter instead of almond butter)
- In any recipe that uses a nut butter
- Chocolate Pecan Toffee Fudge Brownie Batter
It’s totally perfect for the ever-so-close starting of Fall 🙂
.
With love and good eats,
.
– Jess
.